Autor:
Gisaine de Andrade Amador

Daniela León Velandia kaitseb doktoritööd „Mycorrhizal trait distribution and composition in plant communities under natural gradients“

25. oktoobril kell 10.15 kaitseb Daniela León Velandia taimeökoloogia ja ökofüsioloogia erialal doktoritööd „Mycorrhizal trait distribution and composition in plant communities under natural gradients“ („Mükoriissete tunnuste jaotus taimekooslustes ja selle muutus piki looduslikke gradiente“).

Juhendajad:
professor Mari Moora, Tartu Ülikool
teadur Carlos Guillermo Bueno González, Pyrenean Institute of Ecology (Hispaania)
professor Martin Zobel, Tartu Ülikool

Oponent:
professor Carlos Urcelay, Córdoba Riiklik Ülikool (Argentina)

Kokkuvõte
Mükoriisa e seenjuur on sümbiootiline suhe taimejuurte ja seente vahel. Mükoriisa parandab toitainete kättesaadavust ning kaitseb patogeenide eest, aitab taluda herbivoore ja suurendab taimede taluvust erinevate keskkonnas toimivate stressitegurite suhtes.

Taimede mükoriissed tunnused iseloomustavad seenjuure struktuuri ja talitlust. Doktoritöös käsitlesime kahte peamist mükoriisset tunnust – mükoriisa tüüpi ja mükoriisset staatust. Tüüpidest leidis käsitlemist arbuskulaarne mükoriisa (AM), ektomükoriisa (ECM) ja erikoidne mükoriisa (ERM). Mükoriisse staatuse osas käsitlesime kolme kategooriat – obligaatselt või fakultatiivselt mükoriissed taimed, mittemükoriissed taimed.

Doktoritöös kirjeldasime taimede mükoriissete tunnuste mustrit Pürenee mäestiku ja Andide páramo taimekooslustes. Kui páramo's püsis AM-i domineerimine kogu kõrgusgradiendi ulatuses, siis Püreneedes ilmnes AM-i osakaalu kerge langus koos absoluutkõrguse tõusuga, samas kui ECM-taimed olid kõige ohtramad keskmistel kõrgustel. Andides oli ERM-taimede osakaal suurim madalamatel kõrgustel. NM taimed olid mõlemas piirkonnas sagedasemad suurematel kõrgustel. Mõlemas mäestikus suurenes FM-taimede osakaal kõrguse kasvades, OM-taimede osakaal näitas vastupidist trendi.

Uurisime ka seost mükoriissete tunnuste, ökosüsteemi produktiivsuse ja taimede elurikkuse vahel Eesti rohumaadel ning leidsime positiivse seose produktiivsuse ja AM-taimede osakaalu vahel koosluses. Mõlemad parameetrid olid negatiivselt korreleeritud taimede mitmekesisusega.

Meie uuring näitas, et mükoriissete tunnuste mustrid varieeruvad geograafiliselt ja ökoloogiliselt ning mükoriisne sümbioos mõjutab taimekoosluse koosseisu ja mitmekesisust mööda absoluutkõrguse ja mullaviljakuse gradiente. Teadmised taimede mükoriissete tunnuste jaotusest taimekooslustes on aga veel liiga vähesed, et teha suuremaid üldistusi.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Seminar: Jing Yang

Seminar: Jing Yang
Maarja Öpik

Maarja Öpikust saab teadusajakirja New Phytologist peatoimetaja

Approaches to explore observed and dark diversity in study areas of various spatial scales.

Bruno Paganeli kaitseb doktoritööd „Dark diversity methods for prioritization of areas and species in nature conservation“